mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Černá Hora v Krkonoších

GPS: 50°38'56.147"N, 15°45'7.164"EČerná hora - Panorama

První rozhlednou na vrcholu Černé hory byla nevelká dřevěná stavba ze samého konce 19.století.

Protože zájem o rozhled byl značný, nahradila ji v roce 1900 10m vysoká dřevěná rozhledna s krytou vyhlídkovou plošinou. Zrušena byla ve 20.letech 20.století. V roce 1928 byla postavena kabinková lanovka, která vedla z Jánských lázní až na vrchol Černé hory. Roku 1981 byla zrušena a nahrazena modernější lanovkou s trochu jinou trasou. Ze staré lanovky zbyl pouze podpěrný sloup č.8, předposlední na trase lanovky a zděné konstrukce z konce trasy.

V 90.letech byl místním sdružením zrealizován plán na přeměnu podpěrného sloupu na rozhlednu. Rekonstrukce proběhla v roce 1997 a návštěvníkům byla zpřístupněna 1.1.1998. V přízemní části byla do ocelové konstrukce včleněna dřevěná bouda, ve které se prodávají vstupenky a suvenýry. Zastřešená vyhlídková plošina ve výšce 21m je zpřístupněna ocelovým točitým schodištěm. Celková výška rozhledny činí 25,7m a slouží také jako vysílač pro různé vysílací technologie.

Návštěvníkům jsou za nevysoké vstupné k dispozici čtyři dalekohledy na vyhlídkové plošině a výhled opravdu stojí za to. Kromě hlavního Krkonošského panoráma se Sněžkou a okolníma horama je vidět i hluboko do vnitrozemí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika