mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Jičín
Katastrální území: Jičín

GPS: 50°26'41.473"N, 15°21'37.153"E


součást Kulturní památky

Číslo rejstříku ÚSKP: 16712/6-1100Čeřovka - Milohlídka

Na severním okraji Jičína je pohledově exponovaný kopec zvaný Čerovka. Na jeho vrcholu se od roku 1843 tyčí rozhledna zvaná Milohlídka, často se však podle kopce nazývá Čeřovka.

Stavba byla financována dary bohatých Jičínských měšťanů a poskytla práci zejména nejchudším obyvatelům města a okolí. Čtverhranná kamenná stavba stojí přímo nad starým čedičovým lomem, který byl otevřen krátce po její dostavbě. Rozhledna je dvoupatrová, postavená v novogotickém stylu. Nad vstupem je vyrytý nápis "Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasólibé". Vyhlídková plošina je přístupná pomocí kamenného točitého schodiště a nachází se ve výšce 8m. V patře se nacházejí okenní otvory vedoucí na všechny strany. Z venkovního pohledu jsou s zaklenuty lomeným obloukem, zevnitř je celý okenní otvor pouze u jednoho okna, zbývající jsou pouze menší, obdélné. Patro se na schodišti neprojevuje. Vyhlídková plošina s novogotickými věžicemi v nárožích a zdobeným kamenným zábradlím je dnes opatřena ještě kovovým zábradlím. Po roce 1885 byl místním okrašlovacím spolkem vybudována opěrná zeď pod rozhlednou a celé okolí bylo parkově upraveno.

Rozhledna je volně přístupná od dubna po září, jinak jen po předchozí domluvě. Rozhled je na všech stranách, kromě jihozápadní krytý vzrostlými stromy. Jihozápadním směrem je vidět část Jičína a kopec s pozůstatky hradu Veliš.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika