mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Pec pod Sněžkou

GPS: 50°44'9.379"N, 15°44'24.779"EČeská Poštovna - Anežka

Budova Česká Poštovna stojí na české straně vrcholu hory Sněžka a je tak nejvýše položenou stavbou České republiky. Budova nazývaná Anežka stojí v místech, kde od roku 1868 stála Česká bouda. Ta byla od roku 1990 uzavřena, a protože byla napadena dřevomorkou, musela být odstraněna. Stalo se tak roku 2004, budova byla rozebrána a pomocí vrtulníku snesena do údolí.

V roce 2007 byla realizována nová stavba složená z 20000 dřevěných částí. Do podloží je zabetonováno pouze 12 ocelových nosníků, na jejichž patkách budova stojí. Součástí poštovny je i vyhlídková plošina přístupná točitým schodištěm. Vyhlídková plošina je vlastně celá plocha obdélné střechy, ocelové točité schodiště je opláštěna dřevěnými hranoly, které mají rozestupy, aby bylo i ze schodiště vidět okolí.

Slavnostní otevření, na kterém se mediálně přiživili i politici a církevní hodnostáři proběhlo 10.8.2007. Z vyhlídky je za malý poplatek vidět celokruhový výhled na Krkonoše a část Polska. Rozhledna je přístupná celoročně během otvírací doby, samozřejmě, pokud počasí dovolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika