mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Katastrální území: Beroun

GPS: 49°58'3.346"N, 14°2'3.227"EDěd u Berouna

Krásná rozhledna, nazvaná podle kopce na jehož vrcholu stojí Děd, se nalézá sevrozápadně nad Berounem. Rozhledna byla postavena již roku 1893, díky spolupráci berounské pobočky KČT a místního okrašlovacího spolku. Šlo o první rozhlednovou realizaci KČT, ve které byl klub zadavatelem stavby. Základní stavební kámen byl položen 1.5 a během 4 měsíců byla dokončena. Slavnostní otevření proběhlo 17.9 a byla to velká událost pro široké okolí. Kopec Děd byl tehdy holý a rozhlédnout se šlo do všech stran.

V novogotickém stylu postavená rozhledna má okrouhlý půdorys a je vysoká 12 m. Přízemí je přístupné vstupem s lomeným portálem a osvětluje ho lomené okno. Nad vstupem do přízemí se nachází kovová tabule s informacemi o stavitelích. Vstup na vyhlídkovou plošinu vede zprvu po vnějším kamenném schodišti, které ústí do patra. Schodiště se vine podél čtvrtiny obvodu věže a chrání ho masivní cimbuří. Poté se stoupá již vnitřkem věže po železném točitém schodišti. Vnitřní prostor je osvětlován pomocí dvou lomených oken. Vstup na plošinu je zastřešen kovovou konstrukcí, která však není zvenku pohledově exponována. Okolo této stříšky se nachází prostor pro vyhlídku, který na vnější straně vymezuje na krakorcích vysazené cimbuří. Díky množství novogotických zdobení a použití bílých cihel je Děd jednou z nejkrásnějších rozhleden u nás.

Škoda nepříliš dobrého technického stavu celé rozhledny a především vnějšího schodiště, které se postupně rozpadá. Dalším problémem je okolní les, který rozhlednu přerostl. V nedávné době došlo alespoň k průřezu stromů na severní straně, kde se naskýtá omezený, přesto krásný pohled část křivoklátských lesů. Rozhledna je přístupná celoročně bez jakéhokoli omezení. V přízemní prostoře se nachází pět informačních tabulí o Talichově stezce, která tudy prochází.

V roce 2023 došlo k uzavření vstupu kvůli havarijnímu stavu objektu. Nezávisle na sobě započala dvojí aktivita, díky čemuž se snad blýská na lepší časy. Především se Národní památkový ústav rozhodl pro vytvoření návrhu za prohlášení objektu za kulturní památku. Snad se prohlášení podaří, objekt rozhodně památkové kvality má. Druhá iniciativa vzešla od občanů a na berounské radnici se stalo tématem oprava rozhledny. Škoda, že toto téma nebylo otevřeno dříve, jak pěkné by bylo otevřít opravenou rozhlednu na 130.leté výročí. Snad tedy skončí současný ostudný stav a dojde k opravě podle památkářských principů.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika