mapa

Kraj: Pardubický
Okres: Svitavy
Katastrální území: Česká Dlouhá

GPS: 49°38'49.271"N, 16°30'43.006"EDobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana

Na hraně terénního bloku, východně nad městečkem Březová nad Svitavou stojí zajímavá rozhledna.

Stavba rozhledny byla zahájena v roce 2006 a 17.6.2007 byla slavnostně otevřena. Pojmenována byla po známém českém velikánovi Járovi Cimrmanovi a jeho odkaz se projevuje nejen u rozhledny, ale i na informačních tabulích naučné stezky, které je rozhledna součástí.

Rozhledna je vysoká 20m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 15m. Rozhledna stojí na betonových základech, které vytvářejí dva soustředné čtverce. Do nich je zakotveno celkem 16 kulatin. 12 kulatin podpírá vyhlídkovou plošinu a větší nárožní kulatiny dosahují až nad ní. Na koncích nárožních kulatin pokračují další čtyři kulatiny v podobě obrysu stanové střechy až do cípu, kde se nachází drobné meteorologické? zařízení. Přístup na vyhlídkovou plošinu zajišťuje dřevěné schodiště, na kterém se střídají stoupavé a rovné úseky. Schodiště se nachází v prostoru mezi soustřednými čtverci kulatin tak, že na východní a západní straně stoupá schodiště a na jižní a severní straně jsou úseky rovné. Celou konstrukci vyztužují ocelové prvky.

Přístup na rozhlednu je volný po celý rok. Výhled není nijak úchvatný, kromě částečného výhledu na Březovou je vidět pouze blízké okolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika