mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 9
Katastrální území: Kyje

GPS: 50°5'50.107"N, 14°33'26.340"EDoubravka XIV

Na vyvýšenině Horka, v lesoparku Čihadla, mezi pražským Černým mostem, Hostavicemi a Kyjemi byla mezi červnem 2017 a červnem 2018 postavena vizuálně velmi zajímavá rozhledna, která dostala jméno Doubravka s přídomkem XIV podle části Prahy, kde rozhledna stojí. Slavnostní otevření proběhlo 15.6.2018.

Rozhledna je postavena pomocí metody ohýbaných akátových dřev, které dohromady měří (spolu s modřínovým dřevem schodiště) zhruba 7km. Výhoda této konstrukce má spočívat ve snadné obnovitelnosti jednotlivých dřevěných segmentů. Konstrukce byla ověřena na modelu rozhledny, který byl v roce 2014 postaven na břehu Kyjského rybníka. Samotná konstrukce sestává ze tří oválných částí, které jsou uprostřed širší než na krajích. Do země jsou upevněny pomocí betonové desky s piloty. Válcové části jsou sestaveny do trojbokého jehlanu a nahoře jsou provázány pozinkovanou ocelovou konstrukcí s kulatou vyhlídkovou plošinou. Ta se nachází ve výšce 19m, špička ocelové korouhve se tyčí do výšky 23,5m. Vyhlídková plošina je zabezpečena zábradlím s nerezovou sítí. Výstup vede středovým točitým schodištěm, které je vyrobeno z opracovaného modřínového dřeva. Zajímavé je to, že se zemí je spojeno pouze středovým ocelovým pilířem, jinak jeho konstrukci jistí pouze ocelová lanka. a propojení s konstrukcí vyhlídkové plošiny.

Rozhledna je otevřena od počátku dubna do konce října, vstupné se nevybírá. Výhled, který nabízí není nijak úchvatný, k vidění jsou okolní čtvrti a část českobrodska.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika