mapa

Kraj: Středočeský Kraj
Okres: Příbram
Katastrální území: Křeničná

GPS: 49°45'52.331"N, 14°22'35.139"EDrtinova rozhledna

Na vrcholu kopce Besedná poblíž Nového Knína stojí nově postavená rozhledna se staronovým názvem Drtinova.

Na stejném místě stála od roku 1926 dřvěná rozhledna, která dostala jméno podle místního rodáka, známého filosofa a politika, přítele T.G.Masaryka F.Drtiny. Rozhledna přečkala válku, ale po komunistickém puči chátrala a roku 1967 byla pro celkovou zchátralost stržena. Oprava v té době nepřicházela v úvahu, protože komunističtí pohlaváři nechtěli připomínan Drtinovo jméno.

Myšlenka znovupostavit rozhlednu přišla na řadu po převratu počátkem devadesátých let minulého století, byl vypracován návrh nové rozhledny, která byla velmi podobná puvodní rozhledně, pouze byla vyšší. Delší čas se výstavba nedařila a až v roce 2014 byla podle návrhu F.Ondřicha, za významné pomoci evropských dotací, postavena nová rozhledna. Slavnostní otevření proběhlo 4.4.2015.

Rozhledna je celodřevěná a vypíná se do výšky 24,6m. Je postavena na čtvercovém pudoryse. V nárožích ji svírají mohutné kulatiny, které jsou přidělány do betonových základu. V přízemí se nachází vložený dřevěný objekt, ve kterém jsou vystaveny historické fotografie. Rozhledna se směrem nahoru mírně zužuje. Schodiště se zalamuje po 45 stupních a pravidelně střídá rovné a stoupající segmenty. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 21m a je zastřešená stanovou stříškou.

Výhled vede na všechny strany a k vidění celé široké okolí, včetně Vltavského údolí, blízké rozhledny na Veselém vrchu, v dáli panoráma Brd. Otevřeno je od dubna do října a za vstup se neplatí


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika