mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Strakonice
Katastrální území: Krajníčko

GPS: 1.věž: 49°8'10.578"N, 14°0'24.055"E
2.věž: 49°8'9.157"N, 14°0'26.329"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 45196/3-4173Helfenburk

Dvojice zpřístupněných a pro rozhled upravených věží zříceniny hradu Helfenburk na výrazném vrchu nedaleko jihočeského Bavorova.

K rozhledu byly uzpůsobeny obě věže, které se na hradě nacházejí. Západní z nich původně sloužila k bránění vstupu do vnitřní části hradu, východní stojí v severovýchodním nároží vnitřního hradebního okruhu. Západní věž byla k rozhledu upravena již po roce 1933, úprava spočívala v jejím zpřístupnění pomocí externího dřevěného schodiště a přístavby vrchní části. Druhá vlna úprav spadá do 70.let a opětovně byla rozhledna zpřístupněna v roce 1977. Přistavěné dřevěné schodiště vede zhruba do poloviny výšky věže a poté se původním vstupem s ostěním vstupuje dovnitř a poté po schodišti vzhůru. Vyhlídka je ve výšce 15m. Druhá věž je ještě o něco vyšší, na vrcholovou plošinu se stoupá nejdříve po externích schodech, které jsou jednou zalomeny v pravém úhlu. Poté se vstoupí dovnitř věže a stoupá se po dřevěném schodišti na vrchol. I východní věž byla zvýšena pro rozhledové účely. Vyhlídková plošina je po celém obvodu vybavena parapetem s nakresleným a popsaným výhledem.

Vstup na věže je zpoplatněn v rámci vstupného do hradu, obě věže nabízejí celokruhový výhled do širého okolí. K vidění je pás Šumavy, Vodňansko, Strakonicko, v dálce jsou vidět i Brdy, především ale nabízí krásný pohled na rozsáhlou zříceninu hradu, jehož jsou součástí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika