mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Louny
Katastrální území: Žatec

GPS: 50°19'28.877"N, 13°32'43.626"EChmelový maják

Rozhledna, součást Chrámu chmele a piva, se nachází u náměstí Prokopa Velkého, jižně od historického jádra Žatce. Stavba věže byla realizována od dubna 2009 do září 2010, slavnostní otevření proběhlo 4.9.2010.

Na čtvercovém půdorysu o délce hrany 6,1 m stojí ocelová a skleněná konstrukce do výšky 42 m. Konstrukce je ukotvena na čtyřech plovoucích pilotech, které jsou zapuštěny do hloubky 15 m. Věž je tvořena dvěma tubusy, nosným vnitřním tvořeným ocelovou příhradovou konstrukcí a vnějším s opláštěním. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 36 m  a je přístupná buď po schodišti, nebo centrálním výtahem, který je vybaven velkoplošnou obrazovkou. Schodiště vede podél vnitřní strany obvodu věže a při stoupání vede kolem několika oken, pozorovat okolí jde ale po celou dobu, protože stěny jsou z ocelové mřížky, která je průhledná. Součástí vyhlídkové plošiny je i umělecká stylizace chmelnice, kterou tvoří sedm tyčí. Věž je spojena s vedlejším "Chrámem chmele a piva" ocelovým tubusem s příhradovou konstrukcí, který má tvar komolého jehlanu. Součástí věže je i její nasvícení, které je využíváno především na výročí spojené s žateckým okresem.

Rozhledna je otevřena mimo pondělky po celý rok, vstupné se liší podle využití přístupu, jeho výška je adekvátní celokruhovému rozhledu. Vidět je především Žatec, ale i panorama Krušných hor a České středohoří.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika