mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Stachy

GPS: 49°3'41.117"N, 13°37'47.471"EChuráňov

Jihovýchodně od vrcholu Churáňovského vrchu, již ve stráni, nedaleko konce konce lanovky stojí věž bývalého skokanského můstku. Můstek byl postaven roku 1978 a pro skokany sloužil do roku 1996. Od roku 1993 byl zároveň zpřístupněn jako rozhlednové místo. Věž nebyla příliš udržována a rychle chátrala, na počátku 21.století byla proto uzavřena a od té doby sloužila pouze telekomunikačním účelům. Její znovuzpřístupnění se začalo realizovat na podzim roku 2014. Při opravě byly vyměněny okna, výrazně byla upravena vyhlídková plošina a rozhledna získala nový nátěr. Ke znovuotevření došlo 25.6 roku 2015.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 32m. Nejdříve se stoupá kolmou věže a poté k vrcholu po schodišti šikmé nájezdové rampy věže. Kolmá část věže je umístěna na betonovém základě zhruba čtvercového půdorysu. Směrem vzhůru se rozšiřuje nad svah až ke svému vrcholu, kde se nachází předsazené patro, které podpírá nájezdovou rampu. Do přízemí se vystupuje po železném žebříku a poté se stoupá přes jednotlivá patra, které jsou čtyři. Osvětlení a výhled zajišťují okna, která jsou po stranách a směrem po svahu. Směrem do svahu žádná okna nejsou. Horní část nájezdové rampy je oplášťěná a vyhlídková plošina se nachází až na samém vrcholu. Má čtvercový půdorys a zajišťuje jí dřevěný plůtek.

Výhled je částečně zakryt stromy, přesto nabízí pěkný pohled severním směrem na část Strakonicka a blízké pásmo vrcholů v čele s Javorníkem.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika