mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Javorník u Stach

GPS: 49°8'17.598"N, 13°39'12.627"EJavorník - Klostermannova rozhledna

Myšlenka o postavení rozhledny na vrcholu vrchu Javorník napadla šumavského spisovatele K.Klostemanna na počátku 20.století. Již se schylovalo ke stavbě dřevěné rozhledny s chatičkou, když byla vyhlášena mobilizace a veškeré práce proto musely být přerušeny.

Roku 1938 byla vypsána soutěž na novou rozhlednovou stavbu, již kamennou. Vítězem se stal projekt K.Houry. 21.6.1938 došlo k lámání skály v místech budoucích základů a 28.9. téhož roku byla stavba slavnostně otevřena. Kamenná hranolová věž na čtvercovém půdoryse dosahovala výšky 24m a vyhlídková plošina se nacházela ve výšce 28m. Rozhledna sestávala ze soklové části nad kterou se těleso rozhledny mírně zužuje. Vyhlídková plošina je vysazena na kamenných krakorcích a výhled umožňuje třemi zasklenými okny na každé straně. Zastřešena byla stanovou střechou nad kterou se tyčil hromosvod. Když byly nedlouho poté, na základě Mnichovského diktátu, od České republiky odtrženy Sudety, stala se z Javorníku nejvyšší hora Čech. Za okupace poté sloužila jako protiletadlová pozorovatelna. Ke konci 70.let konečně rozhlednu začaly přerůstat okolní stromy (především smrky) a postupně se stal výhled nemožným.

Myšlenka rozhlednu zvýšit se poprvé objevila koncem 20.století ale k realizaci došlo až po založení Nadačního fondu Karla Klostermanna v roce 2001. Rekonstrukce byla započata v září roku 2002 a 5.8.2003 byla rozhledna slavnostně otevřena. Nástavba navázala na původní vyhlídkovou plošinu, ze které nyní vystupuje úzký osmiboký tubus, na kterém je posazen osmiboký segment s vyhlídkovou plošinou ve výšce 30m. Nad ní se nachází rozměrná část určená vysílací technice, celá věž dnes dosahuje výšky 39,6m.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika