mapa

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno - venkov
Katastrální území: Tišnov

GPS: 49°20'48.197"N, 16°26'25.856"EKlucanina

Východně nad městem Tišnov, se tyčí masiv kopce Klucanina, na jehož vrcholu stojí přístupná rozhledna. Rozhledna zaujala nižší z vrcholů, které jsou odděleny sedlem.

První rozhlednou na tomto místě byla dřevěná věž vystavěná Klubem českých turistů v roce 1934. Rozhledna byla vysoká 30m a byla hojně navštěvována. Avšak pouze do doby protektorátu, kdy byla zbořena. Z rozhledny zbyla pouze 3m vysoká zděná podezdívka o čtvercovém půdoryse s délkou stan 7,4m.

A tyto základy byly po úpravách použity za základ nové rozhledny, která se začala stavět roku 2002. V roce 2003 byla stavba dokončena a dne 11.10 byla rozhledna slavnostně otevřena. Rozhledna má čtyřboký půdorys, který se směrem vzhůru mírně zužuje, z 6,8m šířky v úrovni prvního ochozu, po 5m šířku ve výšce vyhlídkové plošiny. Postavena je z betonových bloků a tyčí se do výšky 29,3m. Uprostřed všech stran prostředkem stoupají štěrbiny, které konstrukci vizuálně odlehčují. Rozhledna poskytuje tři místa k výhledu. Spodní ochoz se nachází v úrovni vrcholu podezdívky, druhý ochoz se nalézá ve výšce 21,9m a na vrcholu ve výšce 24,6m je vyhlídková plošina zastřešená stanovou stříškou. Vnitřkem rozhledny stoupá do pravých úhlů zalamované schodiště, které se mezi horním ochozem a vyhlídkovou plošinou mění na schodiště točité.

Otevřeno je celoročně, za vstup se neplatí a rozhledna poskytuje pěkný výhled na město Tišnov, části Českomoravské vrchoviny i kopce Moravského krasu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika