mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Katastrální území: Valkeřice

GPS: 50°42'37.390"N, 14°18'51.420"EKohout

Jižně od Benešova nad Ploučnicí se na kopci Kohout tyčí stejnojmenná rozhledna.

Stavba rozhledny byla započata roku 1907 a původním záměrem mělo být její zpřístupnění pro veřejnost k oslavám 60-ti letého panování Františka Josefa I. Stavba však postupovala pomalu, peněz se nedostávalo a tak byl původní záměr postavit 16m vysokou kamennou rozhlednu přehodnocen a vrchní díl rozhledny tak místo z drahého kamene postavili z ocelové konstrukce, která byla objednána pouhý měsíc před plánovaným otevřením rozhledny. Díky tomuto ústupku je výška rozhlednové plošiny pouze 12m, ale stihlo se slavnostní otevření dne 15.8.1908. Původně se počítalo s dodatečným dostavěním, nakonec ale rozhledna v této podobě zůstala. Po čase byla u rozhledny vybudována malá dřevěná budova s občerstvením, dnes zcela zaniklá.

Spodní kamenná část má kruhový půdorys a dosahuje výšky lehce přes 8m. Vnitřní schodiště obtáčí z vnitřní strany vnější zdivo a přivádí návštěvníka na spodní vyhlídkovou plošinu. Na ní navazuje ocelová konstrukce s točitým schodištěm obtáčející středový pilíř, na který navazuje stožár s korouhvičkou ve tvaru kohouta. Vrchní šestiboká vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12m a je velmi malá. Vejdou se na ní pouze dva lidé naráz a chrání je kovové zábradlí.

Rozhledna postupem času chátrala a na počátku 21.století byla v téměř dezolátním stavu. Výstup na vrchol byl riskantní a rozhled byl zakrytý stromovím. V roce 2010 proběhla nutná oprava. Kamenná část byla ztužena třemi ocelovými pásy, rozpadající se části byly dozděny. Renovací prošla i ocelová část, především byla doplněna podlaha vyhlídkové plošiny. Opětovné slavnostní otevření proběhlo 16.5.2011.

Na severovýchodní straně byl vysekám průsek, který umožnil výhled tímto směrem na Lužické hory a okolí, vyniká zejména pohled na Klíč, Ještěd a Ralsko. Vstup na rozhlednu je volný, pozor je třeba dávat na vosy, které se v rozhledně uhnízdily.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika