mapa

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň - sever
Katastrální území: Ledce u Plzně

GPS: 49°48'10.032"N, 13°20'29.375"EKrkavec

Mezi Plzeňskou částí Bolevec a obcí Ledce se nachází rozsáhlý les, na jehož nejvyšším bodě, na kopci Krkavec (dříve Drsník) stojí rozhledna.

První plány na zřízení rozhlednového místa na vrcholu se datují již do roku 1893, kdy byla plánovaná stavba dřevěné rozhledny. K realizaci ale došlo až v roce 1900, kdy byla postavena rozhledna z kamene a cihel. Stavilo se koncem léta a počátkem podzimu, ale slavnostní otevření proběhlo až v následujícím roce, dne 19.5. V polovině 20.let byly dřevěné boudy pod rozhlednou nahrazeny zděnou turistickou chatou. Ve druhé světové válce areál obsadila německá armáda, v roce 1953 objekt obsadila česká armáda a navýšila o patro přistavěnou budovu. Rozhledna sloužila jako vojenská hláska. V roce 1977 byl necelých 60m daleko postaven vysoký anténní stožár. Počátkem 90. let objekt armáda opustila a po pár letech byla rozhledna opět zpřístupněna. V roce 2000 byl vstup opět uzavřen a po opravě došlo k jejímu znovuotevření dne 30.6.2012.

Spodní část rozhledny má osmiboký půdorys, ze kterého ve výšce 4m vybíhá mírně se zužující část na kruhovém půdoryse. Celková výška rozhledny dosahuje 18,2m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 16m a je vysazen na lunetové římse. Nad ním je žebříkem přístupná ještě zvýšená plošina ohražená cimbuřím, nad kterou se obloukovitě klenou čtyři kovové tyče završené jednoduchou napodobeninou svatováclavské koruny (ta byla na rozhledně v předválečném období a opět se vrátila po opravě v roce 2012). Z ní ještě vybíhá drobný stožár s kovovou trojúhelnou korouhvičkou.

Za mírně vyšší vstupné se rozprostře celokruhový výhled na okolí Plzně i samotné město, ale vidět jsou i vrcholky Šumavy, Českého lesa, Brdů, Doupovských a Krušných hor. Otevřeno bývá přes den o víkendu, lépe je však přesvědčit se na internetových stránkách.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika