mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Prachatice

GPS: 48°58'43.786"N, 14°0'42.341"ELibín

Na vrcholu nejvyšší hory šumavského podhůří Libín stojí od roku 1883 kamenná rozhledna. Hora se tyčí přímo nad Prachaticemi a dosahuje výšky 1093m.n.m.

Stavba byla schválena v roce 1881 a nedlouho poté zahájena. V roce 1883 byla rozhledna dokončena a 16.9. došlo k slavnostnímu otevření. Na počest habsburského prince Rudolfa byla zvána Rudolfova. Za 2.světové války rozhledna sloužila jako vojenská pozorovatelna a po válce chátrala. K nutné opravě došlo v roce 1964, další oprava rozhlednu čekala v roce 1994.

Rozhledna má kruhový půdorys a u země je zapřena do čtvercového soklu, ze kterého vybíhá čtveřice 1,5m vysokých opěráků. Vstup vede od jihozápadu z úrovně terénu k němu vedou tři schody. Nahoru vede dřevěné schodiště, které je osvětlováno šesti okny vedoucími na jihozápad a šesti protějšími okny vedoucími na severovýchod. Nad vstupem je vezděna mramorová deska informující o nadmořské výšce místa rozhledny (1091 m.n.m.), výšce rozhledny (27m), datumem stavby a opravy. Nekrytá vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27m, je kruhová a zabezpečuje jí mohutné betonové zábradlí.

Za nevelké vstupné nabízí vyhlídková plošina celokruhový výhled, jehož popis se nachází od roku 2007 na panoramatických tabulích umístěných na zábradlí. K vidění jsou blízké Prachatice, panorama Šumavy, Strakonicko, Písecko a při výjimečné viditelnosti jsou vidět i Alpy.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika