Mařský vrch

Na vrcholu Mařského vrchu, nedaleko Vimperka, se nachází zajímavá rozhledna.

V roce 1935 bylo rozhodnuto o stavbě kaple, jejíž součástí měla být i vyhlídková věž. K realizaci stavby, podle plánu Ludvíka Krejska, došlo k její stavbě v následujícím roce. Slavnostní otevření proběhlo 24.5.1936. Později byla nedaleko věže postavena restaurace, která po válce zmizela a její místo později zaujal televizní vysílač.

Kaple sv.Václava má kruhový půdorys a velmi se podobá románským rotundám. Ke kapli se na západní straně připojuje 12m vysoká věž na čtvercovém půdorysu. Vstup do věže vede z jižní strany a rovnou se nastupuje na dřevěné točité schodiště, vinoucí se okolo středového sloupu. Schodiště je osvětlováno dvěma obdélnými okny. Betonová vyhlídková plošina se nachází ve výšce 8m a je předsazena na čtyřech nárožních krakorcích před hmotu věže. Obvod plošiny zajišťuje kovové zábradlí. Kvůli většímu prostoru pro vyhlídkovou plošinu je věž odstoupená a završuje jí stanová stříška, která zastřešuje i vyhlídkovou plošinu. Roku 2004 prošla spolu s blízkým okolím (křížová cesta, odpočívadlo) rekonstrukcí.

Výhled který rozhledna poskytuje je výrazně omezen vzrostlými stromy v blízkém okolí rozhledny. Rozhledna je volně přístupná a otevřeno je celoročně. Výhled severním a severozápadním směrem zahrnuje část Strakonicka a několik Sumavských vrcholů, jako Javorník, Pancíř, nebo Můstek. Přímo pod rozhlednou je také pěkně vidět kamenné moře o velikosti 150x40m, které tvoří vrchol hřbetu. Jedná se o přírodní památku, která vznikla buď úplným ,nebo částečným rozpadem mrazových srubů a skalních hradeb porfyrové žíly v okolní biotitické pararulové hornině.

mapa  

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Budilov

GPS: 49°4'22.058"N, 13°50'52.647"E


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika