mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Katastrální území: Beroun

GPS: 49°57'45.545"N, 14°3'54.281"EMěstská rozhledna v Berouně

Skoro uprostřed Berouna, kousek západním směrem od historického jádra se tyčí výrazný kopec s rozhlednou na svém vrcholu. Celý vrch zvaný Městská hora je parkově upraven a nedaleko pod rozhlednou se nachází známé berounské medvědárium..

Firma Jelínek stavěla roku 1934 pro město vodojem a přišla s návrhem doplnit stavbu o rozhlednovou nástavbu. Radnice souhlasila a tak mohla být 12.4.1936 rozhledna slavnostně otevřena. Unikátní betonová rozhledna se skládá ze čtyř 11m vysokých pilířů, které nesou vyhlídkovou plošinu. Ta byla původně krytá jen na jižní straně. Celková výška stavby je 13,6m. Rozhledna sloužila až do konce 80.let, kdy byla jako neudržovaná zavřena. Za komunismu ji hyzdila pěticípá hvězda. V letech 1998 - 99 byla firmou Radiomobil opravena a zároveň byla předělána střecha, takže je vyhlídková plošina krytá celá. Od 10.9.1999 je opětovně otevřena.

Za symbolické vstupné je přístupná celoročně, jen v zimě se omezuje vstup na víkendy. Poskytuje překvapivě pěkný rozhled na Berounskou kotlinu, kterou lemuje Křivoklástká vrchovina a z druhé strany pásmo Brd.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika