mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 7
Katastrální území: Troja

GPS: 50°7'7.392"N, 14°24'4.923"EObora

Nad hranou terasy a areálu pražské ZOO stojí od roku 2009 rozhledna zvaná Obora.

Slavnostní otevření proběhlo 13.6.2009. Předlohou pro stavbu se stala dřevěná rozhledna, která stávala od roku 1892 do počátku 50.let minulého století na Smrku v Jizerských horách. Rozhledna má tvar dvou nestejných příhradových čtyřbokých komolých jehlanů vnořených do sebe. Čtvercový půdorys s rozměry 5,2x5,2m se směrem nahoru sbíhá. Celková výška dřevěné části rozhledny je 18,5m. Vertikálně je na rozhledně umístěna nástupní plošina a 5 vyhlídkových plošin, které jsou vzájemně propojeny dvouramennými schodišti s mezipodestami. Stavba je založena na 4 základových trámech, podepřených betonovými základovými patkami obloženými přírodním lomovým kamenem.

V květnu roku 2018 byla rozhledna demontována, protože její smrkové dřevo napadla dřevomorka. Z rozhledny byla ponechána pouze základová kamenná konstrukce. Podle vyjádření představitelů zologické zahrady se v budoucnu počítá se stavbou nové rozhledny na stejném místě.

Vstup na rozhlednu byl později zpopatněn poměrně vysokým vstupným (v porovnání s ostatními rozhlednami), ke kterému je nutno přpočíst nemalé vstupné do areálu zoologické zahrady. Výhled zahrnoval jižní a západní partie ZOO a především kruhový rozhled na panorama Prahy a krásné Vltavské údolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika