mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Katastrální území: Podmokly

GPS: 50°46'48.428"N, 14°12'16.096"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 11343/5-5765Pastýřská stěna

Pastýřská stěna je monumentální skála, která se nachází přes Labe naproti historickému jádru Děčína. Skálu ještě zvýraznilo lámání kamene v 19.století. V jejím severovýchodním cípu se nachází restaurace s rozhlednovou nástavbou.

Místo kde se nachází rozhledna je přes 100m výše než tok Labe. V místech restaurace stálo od roku 1892 pohostinství, v roce 1905 na jeho místě vystavěli restauraci v duchu romantismu, která připomíná gotický hrad. Celá budova prošla v 90-tých letech rekonstrukcí. Věžovitá nástavba připomíná okrouhlou hradní věž. Vnitřním točitým schodištěm lze vystoupat na vyhlídkový ochoz, který je lemovaný cimbuřím. Na jižní straně je ještě věžicovitá nástavba s drobnou vnitřní vyhlídkou. Věžice je zakončena osmibokou stanovou stříškou.

V současné době není vyhlídkový ochoz běžně přístupný, protože se na něj musí projít obytnými prostorami. Údajně se lze nahoru podívat po předchozí domluvě za asistence personálu restaurace. Překrásný výhled se ale naskýtá i z terasy u restaurace. K vidění je Labské údolí, město a městiště Děčín a krásný je pohled na zámek.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika