Rumburak

Na jižním svahu Velkého kopce nad Vranovskou přehradou stojí 30m vysoká rozhledna zvaná podle zdejšího ochočeného krkavce pohádkovým jménem Rumburaka.

Rozhledna se nachází na přístupové cestě k hradu Bítov a je součástí zdejšího rekreačního zařízení. Výstavba probíhala od podzimu 2008 do počátku léta následujícího roku. Otevření rozhledny proběhlo 4.7.2009. Rozhledna je postavena na čtvercovém půdoryse a je zděná, což nebývá v poslední době obvyklé. Ve výšce 26m se nachází dřevěný vyhlídkový ochoz, který vede po celém obvodě a je vysazen na dřevěných krakorcích. Rohy ochozu jsou zalomené. Rozhledna je zakončena stanovou střechou na dřevěném krovu a její špičku zdobí korouhvička ve tvaru siluety krkavce. Motiv krkavce zdobí i blízké okolí rozhledny, kde se nalézají velké dřevěné sochy.

Otevřeno je sezóně, zbytek roku s výjimkou ledna a února je potřeba vyzvednout klíč v místní restauraci. Vstupné je trochu dražší, ale odměnou je celokruhový výhled, kterému dominuje Vranovská přehrada se zdejšími hrady, za ideálních podmínek lze dohlédnout až na Alpy.

mapa  

Kraj: Jihomoravský
Okres: Znojmo
Katastrální území: Bítov

GPS: 48°56'36.655"N, 15°42'53.009"E


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika