mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Louny
Katastrální území: Kryry

GPS: 50°10'19.918"N, 13°25'47.806"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 101057Schillerova rozhledna v Kryrech

Rozhledna byla postavena v letech 1905 - 06, na ploše jádra zaniklého hradu zvaného též Kozihrady.

Rozhledna stojí v západním cípu teréního bloku, 80m vysoko nad historickým jádrem Kryr. Jméno dostala rozhledna na počest německého básníka F.Schillera, jehož sté výročí přicházelo na tok 1905. Schillerův památník měl být umístěn v přízemí rozhledny. Návrh rozhledny vypracoval vídeňský architekt A.Kaiser. Slavnostní otevření proběhlo 17.6.1906.

Zajímavá věž dosahuje výšky 27m a je postavená ve slohu, který snoubí novogotiku a secesi. Má tvar písmene U a vrchol oblouku směřuje k jihovýchodu. Stavbu zpevňuje 8 opěráků, vedoucích až ke spodnímu vyhlídkovému ochozu. Stavbu završuje osmiboká věžička. Rozhledna měla původně tři vyhlídkové plošiny. První byla dřevěná a obepínala stavbu ve výšce 10m, byla však stržena. Druhá vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22m a je zpřístupněna veřejnosti. Třetí plošina ve výšce 27m není v současné době přístupná, kvůli špatnému stavu točitého schodiště. V květnu roku 2006 na 100.výročí získala rozhledna rekonstrukcí svoji původní podobu.

Rozhledna je v současné době přístupná o víkendech v jarních, letních a podzimních měsících. Za nevysoké vstupné poskytuje krásný výhled na město, ale i na Doupovské a Krušné hory a České středohoří.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika