mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Rychnov nad Kněžnou
Katastrální území: Skuhrov nad Bělou

GPS: 50°13'38.312"N, 16°17'19.230"ESkuhrov nad Bělou

Zhruba ve středu jádra hradu Skuhrov stojí dřevěná rozhledna. První rozhlednou zde stojící byla dřevěná věž postavená na podzim roku 2001. Její slavnostní otevření proběhlo 26.11.2001. Měla dvě vyhlídkové plošiny a byla vysoká zhruba 9m. Přístup na plošiny 6-ti úhelníkového půdorysu vedl po šikmo sklopených žebřících. Nad menší horní plošinou se nacházela malá stanová stříška s vysokým stožárem. Vydržela 10 let, po kterých se její stav postupně zhoršoval.

V létě roku 2011 byla nahrazena podobnou dřevěnou věží. Dnešní rozhledna je trochu vyšší (10m), má celkem tři vyhlídkové plošiny a vstup na ně zajišťuje schodiště. Spodní největší plošina má půdorys 6-ti úhelníku, zbylé mají půdorys čtvercový. Rozhledna je ukotvena v betonových základech, ze kterých vedou čtyři kulatiny, které se směrem vzhůru sbíhají. Proto je každá vyšší plošina menší než plošina pod ní. Vrcholová plošina je zastřešena drobnou stanovou stříškou, nad kterou se tyčí vlajkový stožár. Protože rozhledna stojí na ploše zadního hradu, je potřeba překonat dva příkopy. Dnes se přes ně přechází po ocelových mostech, do jádra je potřeba vystoupat od mostu ještě po schodišti.

Rozhledna je spolu s areálem hradu volně přístupná po celý rok. Výhled poskytuje pouze nejvyšší patro a je z části omezen vzrostlými stromy. K vidění je především město Skruhov, údolí Bělé a část Orlických hor.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika