mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Český Krumlov
Katastrální území: Lipno nad Vltavou

GPS: 48°39'9.751"N, 14°13'50.444"EStezka korunami stromů Lipno

Nejstarší z podobných atrakcí, rozhledna doplněná stezkou vedoucí ve výšce 24 m mezi stromy. Stavba probíhala v 1. polovině roku 2012 a slavnostní otevření se uskutečnilo 10.7.2012.

Rozhledna i stezka se nachází na vrcholu kopce Kramolín, severně od obce Lipno. Neobvyklá rozhledna dosahuje výšky 40 m, odbočka na 372 m dlouhou stezku vybíhá ve výšce 24 m. Vrcholová vyhlídka ve formě obvodového chodníčku tvaru devítiúhelníku je zpřístupněna točitým schodištěm kolem středové trubky. Ve výšce 20 m se nachází přechod na lávku, která odsud umožňuje vstup na stezku, nebo pohodlnější výstup na vyhlídkovou plošinu, maximální stoupání lávky je 6% a délka stoupající části dosahuje 303 m. Točité schodiště stoupá až na vrchol, kde se nachází další přechod na vyhlídkovou plošinu. Rozhledna je kotvena do devíti ocelových pylonů, které jsou propojeny nosníky a lanovím. Každý segment lávky je podepřen dvojicí nosníků, na kterých je uloženo dřevěné obložení.

Samotná stezka o šířce 2,5 m je podepřena dalšími 66 pylony. Na stezce se nachází celkem 6 odboček, z nichž tři mají formu obdélného rozšíření vnější strany, jedna odbočka má tvar jedné vybíhající zalomené odbočky, další je dvakrát zalomená a jednou jde o slepý výběh. Na stezce se nachází několik didaktických prvků. Obvykle je stezka přístupná přes vstup, následně se projde a cesta končí rozhlednou. Cestu dolů je možné urychlit suchým tobogánem, který při délce 52 m obtáčí středové schodiště.

Stezka je otevřena celoročně mimo Štědrého dne, zavírací hodina se mění podle měsíců, nejdéle je otevřeno v sezóně. Za poměrně vysoké vstupné (tobogán lze navštívit separátně) se lze rozhlédnout do všech směrů a k vidění je blízká přehrada, Šumavské vrcholy a Novohradské hory.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika