mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Litoměřice
Katastrální území: Rohatce

GPS: 50°27'5.296"N, 14°12'36.897"EStonehill

Na návrší jižně od Rohatců, nad levým břehem Labe stojí nevelká, v nedávné době postavená, rozhledna. Návrší se nazývá Na Horách a podle něj bývá někdy nazývána i rozhledna.

Rozhledna se zde měla stavit už krátce po roce 2003, vzniklo dokonce několik návrhů na podobu rozhledny, nakonec ale z realizace sešlo. Rozhlednu nakonec vystavěl v dubnu a květnu roku 2011 cyklistický klub z nedalekých Hrobců. Rozhlednu nazvali Stonehill a proto by se tento název měl ctít. Zpřístupnění veřejnosti proběhlo 5.5.2011.

Pouze 4m vysoká dřevěná konstrukce je přístupná mírně prohnutým žebříkem. Vyhlídkovou plošinu obklopuje kovové zábradlí. Celá rozhlednová konstrukce je zasazena do betonového základu kruhového půdorysu, který tu zůstal po zrušeném naváděcím majáku ruzyňského letiště. Rozhledna je středem malého kruhového areálu, který vznikl už v roce 2009. Po obvodu jsou umístěny betonové sloupky a jihozápadně od středu stojí 3m vysoký monument složený z kamenů z Žitonic.

Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zdarma. Ač návrší, ani rozhledna nejsou velké, poskytují krásný celokruhový rozhled.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika