mapa

Kraj: Plzeňský
Okres: Klatovy
Katastrální území: Sušice nad Otavou

GPS: 49°14'7.942"N, 13°29'15.153"ESvatobor

Nad královským městem Sušicí se tyčí mohutný vrch zvaný Svatobor na jehož vrcholu se nachází kamenná rozhledna.

První rozhlednou na vrcholu Svatoboru byla kamenná rozhledna dostavěná roku 1899, která byla zpřístupněna spolu s nedalekou turistickou útulnou 8.9.1900. Dosahovala výšky 28m, ale po několika letech provozu se začala naklánět. Přidaly se trhliny ve zdivu, a když náklon vyhlídkové plošiny přesáhl jeden metr došlo k jejímu stažení několika železnými pásy a omezením počtu návštěvníků na 10 naráz. Přesto nakonec statici rozhodli o jejím zbourání, které proběhlo 4.5.1934.

Ani ne o týden později byla zahájena stavba nové rozhledny podle návrhu K.Hory. Nová rozhledna byla projektována podle podoby původní věže. Je vysoká 31,6m, kamenná, s podstavou o desetibokém půdoryse, který se po odstupnění mění na kruhový půdorys. Točité schodiště se vine okolo středového sloupu vnitřkem věže až na vyhlídkovou plošinu, která je vysazena na kamenných krakorcích ve výšce 28m. Plošina se střechou je podobně jako podstava desetiboká. Zajímavé je omítnutí pouze západní strany věže, na východní straně je ponecháno pouze neomítnuté lomové zdivo. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 12.8.1934. O rok později byla přímo k rozhledně přistavěna velká chata postavená v alpském stylu.

Rozhledna je spolu s restaurací otevřena celoročně a za vstup se platí přiměřené vstupné. Z vyhlídkové plošiny je přes sklo výhled na všechny strany a lze vidět značnou šást Šumavy, blízkou Sušici, z hradů např. Rabí, Kašperk, Prácheň.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika