mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 6
Katastrální území: Břevnov

GPS: 50°4'44.688"N, 14°21'25.015"EŠiška

Koncem října roku 2020 byla v pražském Břevnově, před usedlostí Ladronka instalovaná nová rozhledna zvaná Šiska. Jedná se o další z realizací Č.Sušky, který jako materiál používá staré cisterny, tato konkrétní pochází z pole u Trutnova. Skulptura byla vytvořena v roce 2014 a postupně vystřídala několik míst, na kterých byla umístěna (Brno, Trutnov, Praha - Holešovice, Praha - Vysočany), současné umístění je patrně konečné.

Cisterna je postavena vertikálně, jsou v ní umělecky zpracované otvory, které připomínají semenné šupiny šišek. Konstrukce je umístěna v betonovém základě, do kterého je vložena a po stranách přišroubována. Na výšku měří 11,5 m a vyhlídkovou plošinu zpřístupňuje dovnitř vložené ocelové točité schodiště. Rozhledna má být podle popisu otevřena od 10 - 19 hodin, v době mé návštěvy však byla uzamčena. Rozhled vede především do okolí a na jihozápad Prahy.

V těsném sousedství se nachází ještě jedna stavba z vyřazené cisterny (tentokrát z ostravska), odpočinkové místo se stolkem a židlemi.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika