mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Katastrální území: Voltuš

GPS: 49°34'1.468"N, 13°46'38.199"E


na ploše Kulturní památky

Číslo rejstříku ÚSKP: 26079/2-2630Třemšín

Na vrcholu Třemšína, v místech akropole pravěkého hradiště a pozdějšího středověkého hradu, stála rozhledna dřevěné konstrukce.

Nebyla první rozhlednou na tomto místě, tou byla také celodřevěná věž postavená roku 1888. Měla výšku 18m a sloužila až do roku 1915. Nová rozhledna měla být kamenná, ale když se roku 1940 téměř začala budovat, byla její stavba fašisty zakázána. Do nedávna stojící věž byla postavena v 70.letech minulého století vojáky pro měřící účely. Po drobných úpravách začala být využívána jako rozhledna. Byla vysoká 12m a vyhlídkový ochoz se nacházel ve výšce 9m. Na plošinu se stoupalo po třech žebřících, z nichž každý následující byl menší než předchozí.

Volně přístupná rozhledna nebyla i přes dílčí opravy v dobrém stavu. Výhled neposkytovala žádný, neboť ji přerostly okolní stromy. Snad jen v zimním období šlo skrz stromy spatřit na severu Brdské vrcholy.

V poslední době se často objevují plány na vybudování nové rozhledny. Od ošklivých a bizarních konstrukcí, až po monstrózní unifikované železné telekomunikační věže, nakonec byla navržena relativně vkusná varianta, ale nakonec nebyla realizována a projekt byl v roce 2010 zastaven. Stará rozhledna byla mezitím napadena hnilobou a napadené trámy byly v roce 2012 odebrány. Zbylo pouze nepřístupné torzo, které bylo po požáru 26.7.2015 odstraněno.

Pokud dojde v budoucnu k realizaci nové rozhledny je však důležité, aby její stavba nepoškodila a respektovala cenné pravěké a středověké opevnění, na jehož místě bude stát.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika