mapa

Kraj: Pardubický
Okres: Ústí nad Orlicí
Katastrální území: Žamberk

GPS: 50°5'5.914"N, 16°27'25.523"ETyršova rozhledna

Západně nad Žamberkem stojí na kopci, vedle barokní kaple Tyršova rozhledna, někdy se jí také říká podle názvu vrchu Rozálka.

Když se komise města Žamberka rozhodla v  době 1.republiky ke stavbě rozhledny, za vzor si vzala rozhlednu Hýlačku, která stojí poblíž Tábora. Následně v roce 1932 došlo k její výstavbě a k výročí vzniku republiky byla 28.10 roku 1932 slavnostně otevřena pod názvem Tyršova rozhledna. Přízemí má šestiboký půdorys a je vystavěno z tzv. kyklopského zdiva z žulových kamenů. Zdivo dosahuje výšky přes 2m a vytváří vstupní přízemí, které je osvětlováno okénky v kratších stranách. Nachází se zde také část dřevěného záklopního prkna s nápisy dokumentujícími průběh stavby. Nad přízemím se nachází dřevěná šestiboká konstrukce ve tvaru husitské hlásky, která se směrem nahoru zužuje. Celkem 20m vysoká rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. První je umístěná ve výšce 16m a poskytuje výhled skrz okénka, druhá plošina se nachází těsně pod vrcholem a výhled vede severovýchodním a jihozápadním směrem. V roce 1957 bylo původní šindelové opláštění nahrazeno eternitovými šablonami. Celková oprava proběhla v roce 2004, nejvýraznější změnou bylo vybudování dřevěného stropu přízemí, poté eletrifikace a umístění kovové ružice na nižší z vyhlídkových plošin.

Rozhledna je otevřena denně počas sezóny a o víkendech v měsících lemujících sezónu. Po zbytek roku bývá otevřena pouze o státních svátcích. Za nevysoké vstupné nabízí rozhled po okolí, vidět jsou Orlické hory, v dálce i Krkonoše a část Polska.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika