mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Praha - východ
Katastrální území: Úvaly u Prahy

GPS: 50°4'39.438"N, 14°43'49.864"EÚvaly - Na Vinici

Na hraně terénního bloku, který se tyčí severovýchodně od jádra Úval, v místech, kde se říká na Vinici, stojí od roku 2013 rozhledna. V roce 2007 vzešel nápad na stavbu dřevěné rozhledny na tomto místě, k realizaci však nedošlo. Byla však zahájena jednání o stavbě rozhledny, která měla nahradit provizorní telekomunikační stožár, který zde stál v rozporu s platnou legislativou. Pro výstavbu nového telekomunikačního bodu byla dána podmínka, že se musí jednat o multifunkční stavbu s možností rozhledu.

Stavba proběhla v dubnu roku 2013. Jedná se o typizovanou kovovou věž o celkové výšce 31,2m. Vyhlídková plošina přístupná středovými točitým schodištěm se nachází ve výšce 21m. Vysílací technologie jsou umístěny na turisticky nepřístupné horní plošině.

Na červen téhož roku se počítalo se slavnostním otevřením. Nedošlo však k dohodě o odpovědnosti za případné škody na telekomunikačních technologiích a proto se otevření odložilo na neurčito. Operátorům nynější stav patrně vyhovuje, protože vysílač vysílá. Rozhledna tak zůstala oficiálně nepřístupná a rozhleduchtiví turisté se na věž dostávali dírou v plotě. V roce 2015 došlo konečně k dohodě s operátory a 30.4.2015 byla rozhledna zpřístupněna.

Výhled z rozhledny je celokruhový a vidět z blízkého okolí město Úvaly, Klánovický les, Přerovskou a Semickou húru, v dálce lze vidět Bezděz, Říp a za dobrého počasí i Ještěd a Krkonoše.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika