mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 3
Katastrální území: Žižkov

GPS: 50°5'26.852"N, 14°27'39.341"EVitkov - Pozorovatelna

Na nejvyšším místě vrchu Vítkova na Pražském Žizkově se v rámci Landscape festivalu objevila dřevěná instalace "Pozorovatelna", která splňuje téměř všechny atributy pro to, aby byla považována za rozhlednu.

Nejvyšší bod Vítkova se nachází poměrně daleko od cípu s Národním památníkem, je jím 30x10m velký vyvýšený kopeček patrně antropogeního původu, který se nachází při severní hraně v úrovni náměstí Barikád. Instalace Pozorovatelna nebyla s koncem festivalu odstraněna a na místě se nachází i koncem roku 2019. Jedná se o dřevěnou konstrukci spojovanou ocelovými šrouby. Hranolová, dovnitř otevřená věžička je umístěna na vrcholku 2,5m vysoké vyvýšeniny a je přístupná schodištěm, které stoupá po svahu. Vyhlídková plošina je oproti počátku schodiště převýšená o 4,5m, výška plošiny nad terénem je ale pouze 2m. Věžička je postavena na čtyřech dřevěných hranolech, schodiště je podepřeno 13-ti dalšími hranoly.

Přístup není ničím omezen, ale rozhledový účel příliš neplní. Směrem, kterým je stavba orientována totiž stojí vzrostlé stromy a pouze mezi nimi jsou k vidění části Karlína. Opačným směrem lze shlédnout pouze bezprostřední okolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika