mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Náchod
Katastrální území: Žernov u České Skalice

GPS: 50°25'48.621"N, 16°3'7.252"EŽernov

U fotbalového hřiště, v západním cípu obce Žernov stojí od roku 2014 rozhledna. Stavba byla zahájena v květnu 2014 a za půl roku byla hotova, slavnostní otevření následně proběhlo 30.11 téhož roku.

Rozhledna stojí na čtvercovém půdoryse se čtyřmi nárožními ocelovými pilíři, které jsou spolu se středovým pilířem točitého schodiště ukotveny do betonových základů. Nárožní pilíře jsou do výšky prvního stupně obedněny dřevěnými prvky, které navozují dojem dřevěné kulatiny, která následně nad prvním stupněm navazuje a rovnoběžně vede až ke střeše. Rozhledna disponuje celkem pěti výškovými stupni, z nichž každý umožňuje výhled, výstup zajišťuje točité ocelové schodiště. Jednotlivé podlaží jsou zajištěné osmi ocelovými vzpěrami, po dvou na každé straně, vždy vycházející od nižšího stupně. Jednotlivá podlaží mají osmiboký půdorys vetknutý do čtverce. Nejvyšší výhledové patro je zastřešeno stanovou stříškou. Celková výška rozhledny je 24m, nejvyšší výhled se nachází 18m na zemí.

Rozhledna je otevřena celoročně s volným přístupem. Celokruhový rozhled nabízí nejen na blízké okolí (Babiččino údolí, Červená hora), ale i na vzdálenější Krkonoše, Jestřebí hory, Stolové hory v Polsku a Orlické hory.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika