mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Rakovník
Katastrální území: Rakovník

GPS: 50°5'45.968"N, 13°41'7.807"Ereplika reduty u Rakovníka

Dne 16.10.2021 proběhla pod záštitou rakovnického muzea experimentální stavba volné analogie nedaleké reduty na Kokrdech. Stavba byla realizována u Rakovnického letiště podle návrhu V.Solnaře.

Stavby se zúčastnilo zhruba 60 dobrovolníků, mezi kterými byla jak veřejnost, tak lidé z různých odborných institucí (namátkou: Rakovnické muzeum, ÚAPP, NPÚ, muzeum Unhošť a další). Stavba započala v raných hodinách a skončila až večer. Část použitých nástrojů byly dobové repliky (lopaty, rýče, úhloměr, buchar, měřící provázky), ošacení některých stavitelů bylo rovněž dobovými replikami. Pro stavitele bylo vybudováno zázemí v podobě polní kuchyně a velkého stanu na spaní. Již před stavbou byly spleteny gabiony a nasekány proutí na výplety. Také dřevěné desky pro lafetu a nájezdovou rampu byly připraveny. Do večera byla dokončena část reduty, která odpovídala zhruba 2/3 celkové práce, vynecháno byly původně zamýšlené odvodnění a padací most. Na konci práce bylo na lafetu mezi gabiony dopraveno dělo a zazněl slavnostní výstřel.

Reduta byla za pomocí mechanizace dokončena po půlroční přestávce. Poté se zúčastnila rekonstrukce bitvy (šarvátky) a následně byla ponechána archeologizaci, která je podrobně sledována a bude v budoucnu publikována. Stavitelé si mohli ověřit, že dobové vojenské příručky odpovídají realitě - celou stavbu by dokázalo realizovat 100 lidí za jeden den.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika